Formidable Forms - en to nl_NL translation catalogue (548 entries)

note: Description of the plugin
en: Add more power to your forms, and bring your reports and data management to the front-end.
nl_NL: Maak je formulieren nog krachtiger, door rapporten en data management naar voren te brengen.

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
nl_NL: Kan niet naar %s schrijven om je uploads te beschermen.

en: Used for the single post page
nl_NL: Gebruikt voor de enkele bericht pagina

en: User ID
nl_NL: Gebruikers-ID

en: Your submission was successfully saved.
nl_NL: Je bijdrage is met succes opgeslagen

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: You have already submitted that form
nl_NL: Je hebt dit formulier al ingezonden

en: Drop files here to upload
nl_NL: drop hier je bestanden om op te laden

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
nl_NL: Uw browser ondersteunt geen 'drag and drop' bestandsupload.

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
nl_NL: Gelieve de terug knop onder te gebruiken om je bestanden op te laden zoals vroeger

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
nl_NL: Dit bestand is te groot. Het moet kleiner zijn dan %sMB.

en: Server responded with %s code.
nl_NL: De server reageerde met %s code.

en: Cancel upload
nl_NL: Upload annuleren

en: Are you sure you want to cancel this upload?
nl_NL: Weet je zeker dat je de upload wilt annuleren?

en: Remove file
nl_NL: Verwijder bestand

en: You have uploaded more than %d file(s).
nl_NL: U heeft meer dan %d bestanden opgeladen.

en: This field is invalid
nl_NL: Dit veld is onjuist ingevuld

en: is invalid
nl_NL: is ongeldig

en: Sorry, this file type is not permitted.
nl_NL: Sorry, dit bestandsformaat is niet toegestaan.

en: File upload failed
nl_NL: Bestandsupload mislukt

en: Name cannot be blank
nl_NL: Verplicht veld

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
nl_NL: Dit is nergens te zien, het is alleen voor je eigen informatie ( optioneel)

en: Content cannot be blank
nl_NL: Verplicht veld

en: Limit must be a number
nl_NL: De limiet moet een getal zijn

en: Dynamic Content cannot be blank
nl_NL: Dynamische inhoud mag niet leeg zijn

en: %s Complete
nl_NL: %s Compleet

en: Page %d
nl_NL: Pagina %d

en: Anything
nl_NL: Iets

en: Current User
nl_NL: Huidige gebruiker

en: Next
nl_NL: Verder

en: Previous
nl_NL: Vorige

en: Drop a file here or click to upload
nl_NL: Sleep je bestanden hierheen, of klik hier om ze te selecteren

en: Choose File
nl_NL: Kies bestand

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Remove
nl_NL: Verwijder

en: Dropdown
nl_NL: Uitklapbaar

en: Radio Buttons
nl_NL: Keuzerondjes

en: Checkboxes
nl_NL: Meerkeuze

en: Eight characters minimum
nl_NL: Minimaal acht karakters

en: Passwords require at least 8 characters
nl_NL: Wachtwoorden moeten uit minimaal acht karakters bestaan

en: One lowercase letter
nl_NL: Een kleine letter

en: Passwords must include at least one lowercase letter
nl_NL: Wachtwoord moet minimaal een kleine letter bevatten

en: One uppercase letter
nl_NL: Een hoofdletter

en: Passwords must include at least one uppercase letter
nl_NL: Wachtwoord moet minimaal een hoofdletter bevatten

en: One number
nl_NL: Een nummer

en: Passwords must include at least one number
nl_NL: Wachtwoord moet minimaal een cijfer bevatten

en: One special character
nl_NL: Een speciaal karakter

en: CVC
nl_NL: CVC-nummer

en: Month
nl_NL: Maand

en: Year
nl_NL: Jaar

en: That credit card number is invalid
nl_NL: De creditkaart nummer is ongeldig

en: That credit card is expired
nl_NL: Deze creditkaart is verlopen

en: Please enter a valid CVC
nl_NL: Voer een geldige CVC in

en: Toggle fields
nl_NL: Wissel velden

en: City
nl_NL: Stad

en: State/Province
nl_NL: Staat/Provincie

en: Zip/Postal
nl_NL: Zip/Postcode

en: Country
nl_NL: Land

en: Line 1
nl_NL: Lijn 1

en: Line 2
nl_NL: Lijn 2

en: This value is invalid
nl_NL: Deze waarde is niet geldig

en: Views
nl_NL: Weergaven

en: Button Label
nl_NL: Knop label

en: Current Date
nl_NL: Huidige datum

en: Current Time
nl_NL: Huidige tijd

en: Email
nl_NL: Email adres

en: Display Name
nl_NL: Naam

en: First Name
nl_NL: Voornaam

en: Last Name
nl_NL: Achternaam

en: User Meta
nl_NL: Gebruikers meta

en: User Role
nl_NL: Gebruikersrol

en: Post ID
nl_NL: Bericht ID

en: Post Title
nl_NL: Bericht Titel

en: Author Email
nl_NL: Auteur E-mail

en: IP Address
nl_NL: IP Adres

en: Increment
nl_NL: Verhoog

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
nl_NL: Een variabele uit de URL of de waarde ge-POST vanuit een vorige pagina.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
nl_NL: Vervang  'whatever' met de parameter naam. In url.com?product=form, de variable is 'product'. Gebruik je [get param=product] in je veld.

en: Save Draft
nl_NL: Concept opslaan

en: Equals
nl_NL: Gelijk aan

en: Does Not Equal
nl_NL: Niet gelijk aan

en: Is Like
nl_NL: Is zoals

en: Is Not Like
nl_NL: Is niet zoals

en: Greater Than
nl_NL: Groter dan

en: Less Than
nl_NL: Kleiner dan

en: Clickable Links
nl_NL: Klikbare link

en: Remove Links
nl_NL: Verwijder links

en: Sanitize
nl_NL: Opschonen

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
nl_NL: Vervangt spaties door streepjes en maakt alles kleine letters. Gebruik dit bij het toevoegen van een HTML klasse of een ID

en: Sanitize URL
nl_NL: URL opschonen

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
nl_NL: Vervangt alle HTML entiteiten door een veilige URL tekenreeks.

en: Truncate
nl_NL: Afkorten

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
nl_NL: Kap de tekst af met een link naar 'lees meer'. Bij het gebruik van Beide (dynamisch), gaat de link naar de detail-pagina. In het andere geval wordt de tekst op de pagina zelf getoond.

en: More Text
nl_NL: Meer tekst

en: Time Ago
nl_NL: Geleden

en: # Format
nl_NL: # Formaat

en: Saved Value
nl_NL: Bewaarde waarde

en: Remove HTML
nl_NL: Verwijder HTML

en: Keep JS
nl_NL: JS behouden

en: View
nl_NL: bekijken

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: List of Entries
nl_NL: Lijst met vermeldingen

en: Display a List of Entries
nl_NL: Een lijst met vermeldingen weergeven

en: Limit
nl_NL: Limiet

en: Default
nl_NL: Standaard

en: Ascending
nl_NL: Oplopend

en: Descending
nl_NL: Aflopend

en: Include draft entries
nl_NL: Inclusief conceptvermeldingen

en: No draft entries
nl_NL: Geen concept entries

en: Only draft entries
nl_NL: Alleen concept entries

en: All entries
nl_NL: Alle entries

en: Select a form and field:
nl_NL: Selecteer een formulier en veld:

en: Select Form
nl_NL: Kies Formulier

en: (no title)
nl_NL: (geen titel)

en: Horizontal Bar
nl_NL: Horizontale balk

en: Scatter
nl_NL: Verspreiden

en: Table
nl_NL: Tabel

en: Geographical Map
nl_NL: Geografische Map

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Width
nl_NL: Breedte

en: When using dates for the x_axis parameter, you can include dates with a zero value.
nl_NL: Wanneer u datums gebruikt voor de parameter x_axis, kan u datums opnemen met een nulwaarde.

en: Include a legend with the graph
nl_NL: Geef een legenda weer bij de grafiek

en: Field ID/key for labels
nl_NL: Veld ID / sleutel voor labels

en: Display format
nl_NL: Weergaveformaat

en: Drop down
nl_NL: Dorpdown veld

en: Expanding archive
nl_NL: Archief uitbreiden

en: Only include the entries the current user created
nl_NL: Neem alleen de vermeldingen op die de huidige gebruiker heeft gemaakt

en: Include all entries
nl_NL: Alle vermeldingen opnemen

en: The ID of the page to link to
nl_NL: De ID van de pagina waarnaar u wilt linken

en: Link action
nl_NL: Link actie

en: Edit if allowed
nl_NL: Bewerken indien toegelaten

en: View only
nl_NL: Alleen bekijken

en: Delete link label
nl_NL: Verwijder link label

en: Delete confirmation message
nl_NL: Verwijder de bevestigings boodschap

en: Send users to
nl_NL: Verstuur gebruikers naar

en: A page
nl_NL: Een pagina

en: An anchor on the page with id="[key]"
nl_NL: Een anker op de pagina met id = "[key]"

en: The entry in the back-end
nl_NL: De entry in de back -end

en: Identify the entry by
nl_NL: Identificeer de entry door

en: Entry key
nl_NL: Entry sleutel

en: Entry ID
nl_NL: Inzendings ID

en: Add HTML classes
nl_NL: Voeg HTML classes toe

en: Label on first option in the dropdown
nl_NL: Label op de eerste optie in de vervolgkeuzelijst

en: Detail Link
nl_NL: Detail link

en: Edit Entry Link
nl_NL: Bewerk bericht link

en: Entry Count
nl_NL: Inzendingsaantal

en: Entry Postion
nl_NL: Entry positie

en: Even/Odd
nl_NL: Even/oneven

en: Draft status
nl_NL: Ontwerpstatus

en: Calendar Date
nl_NL: Kalender Datum

en: Expiration Month
nl_NL: Vervalmaand

en: Expiration Year
nl_NL: Vervaljaar

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
nl_NL: Selecteer een taxonomie in het tabblad Formulieracties op de Formulierinstellingspagina

en: Show form uploads
nl_NL: Geeft formulier uploads weer

en: Hide form uploads
nl_NL: Verberg formulier uploads

en: For Each
nl_NL: Voor elk

en: Creation Date
nl_NL: Aanmaak datum

en: Field From Entry
nl_NL: Veld van inzending

en: Show image
nl_NL: Toon image

en: Image ID
nl_NL: Afbeelding ID

en: Image Name
nl_NL: Afbeeldingsnaam

en: Single Line Text
nl_NL: Tekstregel

en: No options available: please check this field's options
nl_NL: Geen opties beschikbaar: controleer de opties van dit veld

en: Styles
nl_NL: Stijlen

en: All Fields are required
nl_NL: Alle velden zijn verplicht

en: CSV cannot be opened.
nl_NL: CSV kan niet worden geopend

en: Section Fields
nl_NL: Sectievelden

en: Date Fields
nl_NL: Datumvelden

en: Toggle Fields
nl_NL: Wissel velden

en: Slider Fields
nl_NL: Slider velden

en: Progress Bars &amp; Rootline
nl_NL: Voortgangsbalk &amp; rootline

en: Formidable Tags
nl_NL: Formidable labels

en: Formidable Tag
nl_NL: Formidable label

en: Reports
nl_NL: Overzichten

en: Send
nl_NL: Verzenden

en: this notification if
nl_NL: deze melding als

en: Create
nl_NL: Publiceren

en: Don't create
nl_NL: Niet aanmaken

en: this post if
nl_NL: Dit bericht indien

en: Register
nl_NL: Registreer

en: Don't register
nl_NL: Niet registreren

en: user if
nl_NL: gebruiker indien

en: Do
nl_NL: doen

en: Don't do
nl_NL: Niet doen

en: this action if
nl_NL: deze actie indien

en: Draft was Successfully Created
nl_NL: Concept is aangemaakt

en: Entry was Successfully Created
nl_NL: Inzending is aangemaakt

en: Draft was Successfully Updated
nl_NL: Concept is bijgewerkt

en: Entry was Successfully Updated
nl_NL: Inzending is bijgewerkt

en: Entry was Successfully Duplicated
nl_NL: De bijdrage is met succes gekopieerd

en: There was a problem duplicating that entry
nl_NL: Er is een probllem opgetreden bij het kopiëren van de inzending

en: No entries were specified
nl_NL: Geen bijdragen gespecificeerd

en: No form was found
nl_NL: Geen formulier gevonden

en: Create Entry in Form
nl_NL: Inzending aanmaken in formulier

en: Copied from Post
nl_NL: Gekopieerd van bericht

en: Save
nl_NL: Bewaar

en: Post
nl_NL: Bericht

en: Draft
nl_NL: Concept

en: Parent Entry ID
nl_NL: Bovenliggende inzending ID

en: Duplicate
nl_NL: Kopieer

en: No Entries Found
nl_NL: Geen bijdragen gevonden

en: Are you sure you want to delete that entry?
nl_NL: Weet je zeker dat je deze inzending wilt verwijderen?

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
nl_NL: Er zijn geen overeenkomende velden. Controleer uw shortcode van uw formulierresultaten en zorg ervoor dat u de juiste formulier- en veld-ID's gebruikt.

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: You are missing options in your shortcode. A field_id is required.
nl_NL: Je mist opties in uw shortcode. Een field_id is verplicht.

en: Your entry was successfully deleted
nl_NL: Je inzending is met succces verwijderd

en: There was an error deleting that entry
nl_NL: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van deze inzending

en: no one
nl_NL: niemand

en: You must include a valid field id or key in your stats shortcode.
nl_NL: U dient een geldig veld of sleutel  in uw stats shortcode

en: No Views Found.
nl_NL: Geen vertoningen gevonden.

en: Add New View
nl_NL: Nieuwe vertoning

en: Edit View
nl_NL: Bewerk vertoning

en: View all forms
nl_NL: Bekijk alle formulieren

en: Form
nl_NL: Formulier

en: Entry
nl_NL: Inzending

en: Dynamic Content
nl_NL: Dynamische inhoud

en: Date
nl_NL: Datum

en: Key
nl_NL: Sleutel

en: N/A
nl_NL: N.v.t.

en: Basic Settings
nl_NL: Basis instellingen

en: Advanced Settings
nl_NL: Geavanceerde instellingen

en: Customization
nl_NL: Personalisatie

en: day
nl_NL: dag

en: days
nl_NL: dagen

en: daily
nl_NL: dagelijks

en: weeks
nl_NL: weken

en: weekly
nl_NL: wekelijks

en: month
nl_NL: maand

en: months
nl_NL: maanden

en: monthly
nl_NL: maandelijks

en: year
nl_NL: jaar

en: years
nl_NL: jaren

en: yearly
nl_NL: jaarlijks

en: Save License
nl_NL: Licentie opslaan

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
nl_NL: Gebruik deze licentie om Formidable Pro voor de hele website te activeren

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
nl_NL: U moet een veld-ID of -sleutel opnemen in uw grafische shortcode.

en: Using multiple values in the id graph parameter has been removed as of version 2.02.04
nl_NL: Meerdere waardes gebruiken in de id grafiek parameter is verwijderd vanaf versie 2.02.04

en: Submissions
nl_NL: Inschrijvingen

en: Total
nl_NL: Totaal

en: Average
nl_NL: Gemiddeld

en: Fields
nl_NL: Velden

en: Updated At
nl_NL: Laatste update op

en: Invalid x-axis
nl_NL: Ongeldige x as

en: If your form is near the top of the page, you may see a flash of the fields hidden with conditional logic. Check this box to fade in the whole form. Note: If you have javascript errors on your page, your form will remain hidden on the page.
nl_NL: Als uw formulier bovenaan de pagina staat, ziet u mogelijk een flits van de velden die verborgen zijn door de conditionele logica. Vink dit vakje aan om het hele formulier in te faden. Opmerking: als u JavaScript-fouten op uw pagina heeft, blijft uw formulier verborgen op de pagina.

en: Fade in forms with conditional logic on page load
nl_NL: Laat het formulier verschijnen met conditionele logica wanneer de pagina laadt

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
nl_NL: Voeg de jQuery CSS toe aan alle pagina's

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
nl_NL: De opmaak voor de datumveld kalender. Sommige gebruikers willen deze css misschien gebruiken op andere pagina's dan die met de datumvelden

en: Include accordion javascript
nl_NL: Accordion javascript insluiten

en: Warning: This option will be removed. Please load accordion javascripts from your theme.
nl_NL: Waarschuwing: Deze optie zal worden verwijderd. Laad de bijbehorende Javascripts van uw Thema.

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
nl_NL: Als je handmatig een accordion formulier hebt aangemaakt, vergeet dan niet het javascript erin te verwerken

en: Use this menu name site-wide
nl_NL: Gebruik deze menunaam voor de gehele site

en: Change the format of the date used in the date field.
nl_NL: Verander het formaat van de datum gebruikt in het datumveld

en: Date Format
nl_NL: Datumnotatie

en: Edit Message
nl_NL: Bewerk melding

en: Update Button
nl_NL: Knop bijwerken

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
nl_NL: Het bericht dat een gebruiker te zien krijgt die niet is ingelogd als hij een formulier wil bekijken voor ingelogde gebruikers

en: Login Message
nl_NL: Login bericht

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
nl_NL: Het bericht dat gebruikers te zien krijgen als ze voor de 2e keer een formulier met gelimiteerde inzendingen proberen te verzenden

en: Previously Submitted Message
nl_NL: Vorige toegevoegde bericht

en: Conditional Logic
nl_NL: Conditionele logica

en: any
nl_NL: één

en: all
nl_NL: alles

en: of the following match
nl_NL: van het volgende klopt

en: Create Post
nl_NL: Maak bericht

en: A New Checkbox Field
nl_NL: Nieuw checkbox veld

en: Exclude options
nl_NL: Opties uitsluiten

en: Check All
nl_NL: Kies Alles

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
nl_NL: NOOT: als de hoofdcategorie is uitgesloten dan zijn de child categorieën aotomatisch ook uitgesloten

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
nl_NL: Om nieuwe aangepaste berichttypen te maken kun je het beste een plug-in installeren als b.v. 'Custom Post Type UI' . Keer daarna terug naar deze pagina om je nieuwe aangepaste berichttype te selecteren

en: Post Type
nl_NL: Bericht type

en: Post Content
nl_NL: Bericht inhoud

en: Customize Content
nl_NL: Personaliseer inhoud

en: Add text, HTML, and fields from your form to build your post content.
nl_NL: Voeg tekst, HTML en velden toe vanuit uw formulier om uw berichtcontent te ontwikkelen.

en: Excerpt
nl_NL: Uittreksel

en: None
nl_NL: Geen

en: Post Password
nl_NL: Bericht  wachtwoord

en: Automatically Generate from Post Title
nl_NL: Genereer automatisch van de bericht(post)titel

en: Post Date
nl_NL: Post datum

en: Date of entry submission
nl_NL: Datum van de ingegeven inschrijving

en: Post Status
nl_NL: Status van bericht

en: Create Draft
nl_NL: Maak een klad/proef

en: Pending
nl_NL: In afwachting

en: Automatically Publish
nl_NL: Automatisch publiceren

en: Create New Dropdown Field
nl_NL: Nieuw uitklap veld

en: Taxonomies/Categories
nl_NL: Taxonomieën/Categorieën

en: Custom Fields
nl_NL: Aangepaste velden

en: Name
nl_NL: Naam

en: No taxonomies available
nl_NL: Geen taxonomieën beschikbaar

en: Add New Entry
nl_NL: Voeg nieuw item toe

en: Select a form for your new entry.
nl_NL: Kies een formulier voor je nieuwe inzending

en: Go
nl_NL: Ga

en: Comments/Notes
nl_NL: Reacties/opmerkingen

en: Add Note/Comment
nl_NL: Opmerking/reactie toevoegen

en: Comment/Note
nl_NL: Reactie/Opmerking

en: Submit
nl_NL: Verzenden

en: Oops!
nl_NL: Oeps!

en: Edit Entry
nl_NL: Bewerk de inzending

en: Uploading Files. Please Wait.
nl_NL: Aan het uploaden. Even geduld svp.

en: Pagination
nl_NL: Paginanummering

en: Hide Progress bar and Rootline
nl_NL: Verberg voortgangsbalk en stamlijn

en: Show Progress bar
nl_NL: Toon voortgangsbalk

en: Show Rootline
nl_NL: Geef stamlijn weer

en: Show page titles with steps
nl_NL: Geef pagina titel met stappen weer

en: Page %d title
nl_NL: Pagina %d titel

en: Hide the page numbers
nl_NL: Verstop pagina nummers

en: Hide lines in the rootline or progress bar
nl_NL: Verberg de rootlijn of voortgangsbalk

en: greater than
nl_NL: groter dan

en: less than
nl_NL: minder dan

en: Update Button Text
nl_NL: Tekst voor bijwerk button

en: Previous Button Text
nl_NL: Tekst knop Vorige

en: Submit Button Alignment
nl_NL: Verzend knop uitlijning

en: Center
nl_NL: Midden

en: Prevent the form from showing when submissions should not be accepted. Close it now, or schedule the form to open and/or close later.
nl_NL: Verhinder het tonen van het formulier wanneer inzendingen niet moeten geaccepteerd moeten worden. Sluit het nu, of voorzie dat het formulier op een later moment geopend en/of gesloten wordt.

en: Close the form after a specific number of entries have been received.
nl_NL: Sluit het formulier nadat een specifiek aantal inschrijvingen ontvangen zijn.

en: This message is shown when a form is closed for new entries.
nl_NL: Deze boodschap wordt getoond wanneer een formulier niet toegankelijk is voor nieuwe gegevens.

en: greater than or equal to
nl_NL: groter of gelijk aan

en: less than or equal to
nl_NL: minder of gelijk aan

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
nl_NL: Bepaal wie formuliervermeldingen kan zien, verzenden en bewerken.

en: Logged-in Users
nl_NL: ingelogde gebruikers

en: Logged-in User
nl_NL: Ingelogde gebruiker

en: Saved Cookie
nl_NL: Opgeslagen Cookie

en: Cookie Expiration
nl_NL: Verloop cookie

en: hours
nl_NL: uren

en: Allow front-end editing of entries
nl_NL: Frontend bewerken van items toestaan

en: On Update
nl_NL: bij update

en: Show Message
nl_NL: Toon bericht

en: Redirect to URL
nl_NL: Redirect naar URL

en: Show Page Content
nl_NL: Toon pagina-inhoud

en: Use Content from Page
nl_NL: Gebruik inhoud van pagina

en: Allow logged-in users to save drafts
nl_NL: Ingelogde gebruikers toestaan om concepten op te slaan

en: Protect all files uploaded in this form
nl_NL: Bescherm alle bestanden die in dit formulier geüpload zijn

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
nl_NL: Kopieer dit formulier naar andere blogs wanneer Formidable Forms is geactiveerd

en: Saved Draft
nl_NL: opgeslagen concept

en: Submit this form with AJAX
nl_NL: Verzend dit formulier met AJAX

en: Submit the form without refreshing the page.
nl_NL: Verstuur het formulier zonder de pagina te verversen.

en: Event Date
nl_NL: Datum gebeurtenis

en: Entry creation date
nl_NL: Datum aanmaken inzending

en: Entry update date
nl_NL: Inzending bijgewerkt op

en: No multi-day events
nl_NL: Geen meerdaagse evenementen

en: Repeat
nl_NL: Herhaal

en: No repeating events
nl_NL: Geen herhalende gebeurtenissen

en: End Repeat
nl_NL: Beëindig herhaling

en: Never
nl_NL: Nooit

en: Use Entries from Form
nl_NL: Gebruik ingevulde gegevens van formulier

en: View Format
nl_NL: Bekijk formaat

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
nl_NL: Alle inzendingen &mdash; lijst van alle inzendingen in het gekozen formulier

en: Single Entry &mdash; display one entry
nl_NL: Enkelvoudige inzending &mdash; laat één inzending zien

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
nl_NL: Both (Dynamic) &mdash;laat de ingevulde gegevens zien die moeten linken naar een afzonderlijke gegevens pagina

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
nl_NL: Kalender &mdash; gebruik de inzendingen in een kalender

en: Draft or complete entry
nl_NL: Concept of voltooide entry

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
nl_NL: Datum opties: 'NOW' of een datum in jjjj-mm-dd formaat.

en: Parent entry ID
nl_NL: ID hoofdingave

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
nl_NL: Als je niet al je inzendingen wilt vertonen, kun je hier een limiet opgeven. Leeg laten om alle inzendingen te laten zien.

en: Page Size
nl_NL: Pagina grootte

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
nl_NL: Het aantal inzendingen te vertonen per pagina. laat leeg als je alles op 1 pagina wilt houden

en: Order
nl_NL: Volgorde

en: Filter Entries
nl_NL: Filter inzendingen

en: Narrow down which entries will be used. The Unique options uses SQL GROUP BY to make sure only one entry is shown for each value in the selected field(s).
nl_NL: Bepaal welke items worden gebruikt. De Unieke opties gebruiken SQL GROUP BY om ervoor te zorgen dat slechts één item wordt weergegeven voor elke waarde in het geselecteerde veld / de geselecteerde velden.

en: No Entries Message
nl_NL: Geen entry berichten

en: Advanced
nl_NL: geavanceerde opties

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
nl_NL: Bijvoorbeeld: als de parameternaam is 'contact', dan zou de url er uit zien als %1$s/selected-page?contact=2. Als dit item aan een post gelinkt is, dan wordt de permalink van de post in plaats hiervan gebruikt.

en: Parameter Value
nl_NL: Parameterwaarde

en: Before Content
nl_NL: Voor de inhoud

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
nl_NL: Deze inhoud wordt niet herhaald. Dit zou een goede plaats zijn om HTML tabel-labels toe te voegen.

en: optional
nl_NL: optioneel

en: It is recommended to check this box if you include a <table> tag in the Before Content box. If you are editing a view and notice the visual tab is selected and your table HTML is missing, you can switch to the HTML tab, go up to your url in your browser and hit enter to reload the page. As long as the settings have not been saved, your old HTML will be back to way it was before loading it in the visual tab.
nl_NL: Het is raadzaam om dit vakje aan te vinken als u een <table> -label in het voor inhoud vak. Als u een weergave bewerkt en ziet dat het visuele tabblad is geselecteerd en uw tabel-HTML ontbreekt, kunt u overschakelen naar het HTML-tabblad, omhoog gaan naar uw URL in uw browser en op enter drukken om de pagina opnieuw te laden. Zolang de instellingen niet zijn opgeslagen, is uw oude HTML terug in de staat waarin deze zich bevond voordat deze in het visuele tabblad werd geladen.

en: After Content
nl_NL: Na de inhoud

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
nl_NL: Deze inhoud wordt niet herhaald. Dit zou een goede plaats zijn om de HTLM labels die in het 'Voor de inhoud' veld zijn gedefinieerd te sluiten.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
nl_NL: De HTML code voor het item op de dynamische pagina. Deze inhoud wordt NIET herhaald, en wordt alleen getoond wanneer %1$s wordt aangeklikt.

en: Entry Key
nl_NL: Inzendings sleutel

en: Random
nl_NL: Willekeurig

en: Show
nl_NL: Toon

en: Save to get ID
nl_NL: Bewaar om het ID te verkrijgen

en: Hide
nl_NL: Verberg

en: not like
nl_NL: niet zoals

en: Load Options From
nl_NL: Laad opties van

en: &mdash; Select &mdash;
nl_NL: &mdash; Selecteer &mdash;

en: Form Entries
nl_NL: Formulier ingaven

en: Limit options to those created by the current user
nl_NL: Beperk de opties tot deze die door de huidige gebruiker gecreëerd zijn.

en: Collapsible
nl_NL: Inklapbare

en: (no label)
nl_NL: (geen label)

en: Maximum upload size: %sMB
nl_NL: Maximale uploadgrootte: %sMB

en: This data is dynamic on change
nl_NL: Deze gegevens zijn dynamisch bij verandering

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: show a single time dropdown
nl_NL: laat een enkel tijdsverloop zien

en: Maximum Rating
nl_NL: Maximale beoordeling

en: Visibility
nl_NL: Zichtbaarheid

en: Everyone
nl_NL: Iedereen

en: Logged-out Users
nl_NL: Uitgelogde gebruikers

en: Range
nl_NL: Reeks

en: Text
nl_NL: Tekst

en: Add "Other"
nl_NL: "Andere" toevoegen

en: Lookup
nl_NL: Opzoeken

en: Autocomplete
nl_NL: Automatisch voltooien

en: A strong password is at least 8 characters long and includes a an uppercase letter, a lowercase letter, a number, and a character.
nl_NL: Een sterk wachtwoord is minimaal acht karakters inclusief een hoofdletter, kleine letter, een cijfer en een karakter.

en: Require a strong password
nl_NL: Sterk wachtwoord vereist

en: Display a meter to the user showing the password requirements and strength of the typed password. This will only apply when the field is not within a Repeater.
nl_NL: Toon een meter aan de gebruiker die de wachtwoordvereisten en sterkte van het getypte wachtwoord toont. Dit is alleen van toepassing als het veld zich niet in een Repeater bevindt.

en: Show password strength meter
nl_NL: Geef de wachtwoord sterkte meter weer

en: When a large image is uploaded, resize it before you save it to your site.
nl_NL: Pas de bestandengrootte aan wanneer een grote afbeelding is geüpload.

en: New file size
nl_NL: Nieuwe bestandsgrootte

en: The size the image should be resized to
nl_NL: De grootte waarnaar de afbeelding moet worden omgezet

en: Resize the image by width or height
nl_NL: Pas het formaat van de afbeelding in de breedte of hoogte aan

en: wide
nl_NL: breedte

en: high
nl_NL: hoogte

en: Allowed file types
nl_NL: Toegestane bestandsformaten

en: Specify allowed types
nl_NL: Specificeer toegestane formaten

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
nl_NL: Bepaal voor ieder geüpload document de bestandsgrootte. De server instellingen accepteert een maximum van %d MB.

en: Upload text
nl_NL: Upload tekst

en: The label shown when the file upload field is compacted with the frm_compact CSS layout class.
nl_NL: Dit label wordt getoond wanneer het opgeladen bestand is gecomprimeerd met de  frm_compact CSS layout class.

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
nl_NL: Deze knoppen zijn bedoeld als voorbeeld. Ze zijn functioneel in je formulier

en: Year Range
nl_NL: Jaar reeks

en: Icons
nl_NL: Pictogrammen

en: Get only the most recent value
nl_NL: Neemt enkel de meest recente waarde

en: Calendar Localization
nl_NL: Kalender plaatselijk maken

en: Insert Form
nl_NL: Formulier invoegen

en: Use separate values
nl_NL: Gebruik verschillende waarden

en: Show Labels
nl_NL: Geef Label weer

en: Active Label
nl_NL: Actieve Label

en: Inactive Label
nl_NL: Inactieve Label

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
nl_NL: Standaard worden alleen de laatste vier cijfers van een creditcardnummer opgeslagen. We raden u aan zo min mogelijk creditcardgegevens op uw site op te slaan.

en: Credit Card Security
nl_NL: Krediet kaart beveiliging

en: Save only the last 4 digits
nl_NL: Bewaar enkel de laatste 4 cijfers

en: Do not store the card number
nl_NL: Bewaar het kaartnummer niet

en: Store the whole card number (not recommended)
nl_NL: Bewaar het volledige kaartnummer (niet aanbevolen)

en: Do not store or POST card values
nl_NL: Sla geen kaart waardes op of publiceer geen kaart waardes

en: Address Type
nl_NL: Adres Type

en: International
nl_NL: Internationaal

en: United States
nl_NL: Verenigde Staten

en: Europe
nl_NL: Europa

en: Other - exclude country field
nl_NL: Overige - exclusief landenveld

en: Import/Export
nl_NL: Importeer/Exporteer

en: Importing CSV
nl_NL: Importeer CSV

en: CSV Delimiter
nl_NL: CSV scheidingsteken

en: Import Into Form
nl_NL: Importeer in het formulier

en: Import files. If you would like to import files from your CSV, check this box.
nl_NL: Bestanden Importeren. Als je graag CSV bestanden wil importeren, vink dan dit vakje aan.

en: Created at
nl_NL: Gemaakt op

en: Created by
nl_NL: Aangemaakt door

en: last updated
nl_NL: laatst bijgewerkt

en: updated at
nl_NL: bijgewerkt op

en: Updated at
nl_NL: Bijgewerkt op

en: updated by
nl_NL: bijgewerkt door

en: Updated by
nl_NL: Bijgewert door

en: Is Draft
nl_NL: Is concept

en: Import
nl_NL: Importeren

en: On Color
nl_NL: Kleur aan

en: Off Color
nl_NL: Kleur Uit

en: Head Color
nl_NL: Kleur hoofding

en: Text Color
nl_NL: Tekst Kleur

en: Band Color
nl_NL: Kleur band

en: Color
nl_NL: Kleur

en: Weight
nl_NL: Dikte

en: Size
nl_NL: Grootte

en: BG color
nl_NL: Achtergrond<br>kleur

en: Padding
nl_NL: Opvulling

en: Top Margin
nl_NL: Bovenmarge

en: Bottom Margin
nl_NL: Marge van de onderkant

en: Border
nl_NL: Rand

en: Thickness
nl_NL: dikte

en: Style
nl_NL: Stijl

en: solid
nl_NL: vast

en: dotted
nl_NL: gestippeld

en: dashed
nl_NL: onderstreept

en: double
nl_NL: dubbel

en: Border Position
nl_NL: Randpositie

en: bottom
nl_NL: bodem

en: left
nl_NL: links

en: right
nl_NL: rechts

en: Icon Position
nl_NL: Pictogram positie

en: After Heading
nl_NL: Na heading

en: Before Heading
nl_NL: Boven heading

en: BG Color
nl_NL: Achtergrond<br>kleur

en: Active BG
nl_NL: Actieve achtergrond

en: Active Text
nl_NL: Actieve Teksts

en: Border Color
nl_NL: Rand Kleur

en: Border Size
nl_NL: Rand Grote

en: Circle Size
nl_NL: Cirkel Grote

en: Bar Color
nl_NL: Kleur balk

en: Repeatable Section
nl_NL: Herhaalbare secties

en: Text Area
nl_NL: Tekst gebied

en: Another field with a description
nl_NL: Nog een veld met een omschrijving

en: Option 1
nl_NL: Optie 1

en: Option 2
nl_NL: Optie 2

en: Check Boxes
nl_NL: Meerkeuze

en: Collapsible Section
nl_NL: Inklapbare sectie

en: Toggle
nl_NL: Pin

en: New Style
nl_NL: Nieuwe stijl

en: default
nl_NL: standaard

en: Users Submitted
nl_NL: Ingeleverd door de gebruiker

en: Median
nl_NL: Mediaan

en: Go to Report
nl_NL: Ga naar verslag

en: Select a report to view.
nl_NL: Selecteer een overzicht om te bekijken

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
nl_NL: Stel de volgorde in voor de waarden in uw opzoekveld.

en: Option order
nl_NL: Optie volgorde

en: Ascending (A-Z)
nl_NL: Oplopend (A-Z)

en: Descending (Z-A)
nl_NL: Aflopend (Z-A)

en: No order set
nl_NL: Geen volgorde gekozen

en: Does not apply to administrators.
nl_NL: Is niet van toepassing voor beheerders

en: No options found
nl_NL: Geen opties gevonden

en: View all posts filed under %s
nl_NL: Bekijk alle berichten onder %s

en: Your draft has been saved.
nl_NL: Jouw concept is opgeslagen.

en: This form is currently closed for submissions.
nl_NL: Dit formulier kan op dit ogenblik niet ingevuld worden

en: Export to CSV
nl_NL: Exporteer naar CSV

en: All Fields
nl_NL: Alle velden

en: No Categories
nl_NL: Geen Categorieën

en: Confirm
nl_NL: Bevestig

en: Edit Uploaded File
nl_NL: Bewerk geupload bestand

en: Select a value to insert into the box below
nl_NL: Selecteer een waarde om in het onderstaande vakje toe te voegen

en: Form Fields
nl_NL: Formulier velden

en: Large
nl_NL: Groot

en: Full Size
nl_NL: Volledig formaat

en: Admin link to edit the entry
nl_NL: Beheerders link om de inzending te kunnen bewerken

en: Link to view single page if showing dynamic entries
nl_NL: Link naar enkelvoudige pagina als er dynamische inzendingen worden getoond

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
nl_NL: Voeg een wisselende 'even' en 'oneven' klasse toe

en: Default Email Message
nl_NL: Standaard e-mailbericht

en: Site Name
nl_NL: Site naam

en: equal to
nl_NL: gelijk aan

en: NOT equal to
nl_NL: NIET gelijk aan

en: like
nl_NL: als

en: NOT like
nl_NL: NIET zoals

en: starts with
nl_NL: start met

en: ends with
nl_NL: eindigt met

en: unique (get oldest entries)
nl_NL: Uniek (Krijg oudste entries)

en: unique (get newest entries)
nl_NL: Uniek (Krijg nieuwste entries)

en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Resend Email Notifications
nl_NL: E-mailmelding opnieuw sturen

en: Display a list of Formidable entries
nl_NL: Laat een lijst met formidable inzendingen zien

en: Formidable Entries List
nl_NL: Lijst met Formidable inzendingen

en: Title
nl_NL: Titel

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Title Field
nl_NL: Titel veld

en: List Entries by Category
nl_NL: Toon inzendingen per categorie

en: Category Field
nl_NL: Categorie veld

en: Show Entry Counts
nl_NL: Laat het aantal inzendingen zien

en: Show Only Category Name
nl_NL: laat alleen de categorienaam zien

en: Show Entries Beneath Categories
nl_NL: Laat de inzendingen onde de categoriën zien

en: Entry Limit (leave blank to list all)
nl_NL: inzendingen Limiet ( laat leeg om alles te gebruiken )

en: Formidable Forms Pro requires Formidable Forms to be installed.
nl_NL: Formidable Forms Pro vereist formidabele formulieren die moeten worden geïnstalleerd.

en: Your Formidable Pro License was Invalid
nl_NL: Jouw Formidable Pro licentie is ongeldig

en: Please enter a license number
nl_NL: Voer een licentienummer in

en: expired
nl_NL: verlopen

en: invalid
nl_NL: ongeldig

en: An update is available, but your license is %s.
nl_NL: Een update is beschikbaar, maar jouw licentie is %s.

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
nl_NL: U had een fout bij het communiceren met de Formidable Forms API. %1$sKlik hier %2$s voor meer informatie.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
nl_NL: Je kreeg een HTTP error connectie naar de Formidable Forms API

en: Your License Key was invalid
nl_NL: Jouw licentie sleutel is ongeldig

en: A Formidable Forms update is available, but your license is invalid.
nl_NL: Er is een update van Formidable Forms beschikbaar, maar uw licentie is vervallen.
